Hat ve Tezhip Kursları

Thumbnail image 

Hat ve Tezhip Kursları


Hat sanatı kursuna katılmak isteyenlerin öncelikle hat sanatının tarihini ve gelişimini öğrenmesi gerekir. Felsefesini ve çıkış noktasını bilmediğiniz bir sanatı icra ederken ruhunuzu katamazsınız. Bu nedenle hat sanatını bugüne taşıyan ustaların eserleri canlı canlı incelenmeli ve ince ayrıntıları anlamlandırılmalıdır.


Veliyüddin Efendi on sekizinci yüzyılda yaşamış ve Türk hat sanatının önde gelen isimlerinden birisidir. Celi talik hatla yazılmış olan harf çalışmaları bir araya getirilmiştir. Bu albüm halen Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmektedir. Hat sanatına gönül veren hattatların mutlaka incelemesi tavsiye edilir. Özellikle levhalarda ve kitabelerde kullanılan celi talik hattın ustası olan Veliyüddin Efendi, hattatlığının yanı sıra kadılık, Anadolu ve Rumeli Kazaskerliği yapmış ve şeyhülislâmlığa da yapmıştır.


Hüseyin Bin Ramazan hayatı hakkında tam bir bilgiye sahip bulunmamaktadır. On yedinci yüzyılda yaşamıştır. Sanatkâr, bugün İstanbul’daki Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde muhafaza edilen bu karalama albümünde sülüs yazı çeşidini kullanıyor. Hüseyin Bin Ramazan’ın karalamaları ebrularla çerçevelenmiş ve kitap şeklinde hazırlanmış olan albüm, bordo renkli deriyle ciltlenmiştir.


Kur’an’ı En En İyi Yazan Kişilerin Adresi, Kur’an’ı En İyi Okuyanlar, Kur’an’ı En İyi Hak Ne Denir ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Hat ve Tezhip Kursları,


Tezhip ve Hat: Tezhip- Hat derslerimiz talebe göre kişi veya gruplara, saat ücretli özel dersler şeklinde verilmektedir. Gün ve saatler sizinle birlikte kararlaştırılabilir. Hafta sonu veya akşam saatlerinde de ders alabilirsiniz.


Bizlerde Kursumuzda kişilerin bu sanat dalında üretim yapmaları için ortam ve bilgiyi sunmaktayız. Gelin bu alana kayıtsız kalmayın. Sizlerde odanıza iş yerinize kendi yaptığınız orijinal bir tablonuzu asın, dostlarınız hobilerinizi görsün. Atalarımızın sanatının ölmesine izin vermeyin.


Kendinize zaman ayırın bizimle bir hobi edinin.


Mayıs ayı sonunda veya haziran ayının ilk haftaları çeşitli galerilerde sergiler yapılarak, çalışmalar sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz. Kursumuza Gelememenizde Sergilerimize gelerek bir orijinal sanat eserini satın alabilirsiniz. Ayrıca eserlerin internet üzerinden satışı içinde çalışmalarımız hızla devam etmektedir.
Thumbnail image