Antalyada Hat Dersleri

Hat

Thumbnail image 

Hat


Hat kelime anlamı ile yazı ve çizgi demektir. Hat sanatı ise en genel anlamı ile belirli kurallar çerçevesinde yazılan, görsel zevke hitap eden yazı sanatı olarak bilinir. Hat sanatının yazımında hüsnühat ve kaligrafi yazı sistemleri kullanılmaktadır.


Hat sanatı genel olarak dekor amaçlı kullanılmakla birlikte içerisinde bir çok görsellik barındırır. Hat sanatı tekniği ile uzun yazılar ve cümleler yazmak hem çok zor hem de zaman alıcıdır.  Ek olarak hat sanatın da bir alfabe yoktur. Yani kişi kendi sanatını alfabeye kendisi taşır. Sembolleri harfleştirerek, çeşitli şekillerde yazı yazma işlemi görülür ki bu da hat sanatı ile uzun yazılar yazmayı engeller.


Günümüze kadar gelen hat çeşitleri aşağıdaki gibidir:


  • İslami hat sanatı
  • Arap hat sanatı
  • Pers hat sanatı
  • Çin hat sanatı
  • Batı hat sanatı

Eskiden hat sanatı için saatler hatta günler harcanırken artık teknoloji sayesinde bilgisayar ortamında kısa dakikalar içerisinde yapılmaktadır. Bu değişim nedeniyle de ustaların sayısı da olukça azalmıştır.


Hat Çalışmaları, Hat Eğitimi ve Osmanlı Sanatı Hat yapmak isterseniz kursumuza bekleriz. İşin ustalarından hat sanatını öğrenebilirsiniz.


Thumbnail image 

Antalyada Arapça Eğitimi, Antalyada Arapça Güzel Yazı, Antalyada Arapça Hat Sanatı, Antalyada Arapça Kur'an Kursu, Antalyada Arapça Kursları, Antalyada Arapça Yazı Şekilleri, Antalyada Hat Çalışmaları, Antalyada Hat Eğitimi, Antalyada Hat Görselleri, Antalyada Hat Örnekleri, Antalyada Hat Yapanlar, Antalyada Osmanlı Sanatı Hat